Survivor Košary 2022

(7) Pátek, sobota

Tak, a je to tu. Poslední závěrečný večerní program a my jsme vždy tak trochu naměkko. Za těch 11 dní jsme se s dětmi krásně sžili a je nám spolu dobře. Moc dobře. Letos jsme měli až neobvykle dobrou partu dětí.

Určitě vás zajímají závěrečné umístění! Titul POSLEDNÍHO PŘEŽIVŠÍHO získal s velkým náskokem a za velkého aplausu Michal Bojko! Děti skandovaly, gratulovaly a bylo vidět, že výhra byla opravdu zasloužená.

Na prvním místě se umístil kmen Ajthutaki!!! Další v pořadí Rattana, LaVita, Ua, Lamina. Gratulujeme!!!

A tak jsme to pořádně oslavili! Děti vyzdobily hangár, dali jsme si grilované masíčko se zeleninkou, po programu oblíbenou čokoládovou fontánu, do které jsme namáčeli ovoce, zeleninu, chipsy, prsty, rukávy a tak.

V průběhu tábora probíhala celotáborová hra na více levlech, také dospěláci se nenechali zahanbit a občas vystřihli nějaký ten prank (viz. poslední foto ze stanu kucharek).

Své zasloužené díky a balíček dostaly nejen děti, ale i tým vedoucích, juniorů, zdravotníka, pomocníků, kuchařek, zásobováka a hlavního vedoucího tábora Filipa. Ten dostal ještě navíc extra nálož náklonnosti v podobě milujících náručí 50 dětí najednou (viz.foto – ta kupa dětí).

Filip poděkoval také našemu pudlíkovi Happymu, má ho moc rád.

A Čenda zdraví mamku.

Tímto se loučíme a moc děkujeme, že máme vaši důvěru a přízeň. Upřímně věříme, že děti si z tábora odnesou krásné zážitky a vzpomínky.

fotogalerie z pátku zde:

https://www.rajce.net/a18004681

___________________________________________________________________________

(6) Čtvrtek, pátek

Čtvrtečním tématem Zranění nás provázela zdravotnice Dáša. Ukázala nám zásady první pomoci a taky jsme si procvičili anatomii lidského těla. Daniel nám pak povykládal pár zajímavých historek z jeho civilní služby na ARU v nemocnici. Následující bojovka byla na téma různých nemocí a neduhů a co s tím. Když máte průjem, doběhněte si pro toaleťák. Když máte covid, honem pro roušku a dezinfekci.

Odpoledne jsme se vydali po stopách doktora Watsona a pomáhali mu ošetřovat pacienty v Africe. Vyzkoušeli jsme si například úprk před moskyty a transport zraněného.

Kmenovka tentokrát zvolila Nikol Gill z kmene LaVita.

Páteček pro nás není moc veselý, protože už nám to dochází. Blíží se konec. Maminky, tatínkové, dovolená vám končí a hory smradlavého, začuzeného prádla s pár štipkama už se brzy přiřítí domů! Jo a děti taky.

Ale ještě si to nekazíme a těšíme se na poslední klání o POSLEDNÍHO PŘEŽIVŠÍHO!!! Deset zvolených borců a borek se utkalo v různorodých disciplínách, které prověřily jejich všestranné znalosti a schopnosti. Jako třeba kdo sní cvrčka, rozváže uzly, vydrží na kůlu, pozná rostliny, nebo založí nejrychleji oheň. Kdo zvítězil? Uvidíte.

Mimo klání se toho děje v tábořišti hodně – uklízí se, chystá na zítřejší balení, píše se vzkazy dalším táborníkům a neposlední řadě se taky chystáme na večerní závěrečnou slavnost. Děti se úkolu zhostily s nadšením a pustily se do výzdoby hangáru. Taky pár hyperaktivů se vydalo na výlet na Gírovou.

Počasí se tvářilo příznivě až do doby, než si přiřítila mega buřa, která sprchla ty hyperaktivy.

Čenda zdraví mamku. My taky.

fotogalerie ze čtvrtka a pátku zde:

https://www.rajce.net/a18003946

______________________________________________________________________

(5) Úterý, středa

V úterý jsme měli extra program – přijel k nám Samuel Bocek, který se věnuje umění Krav Maga – izraelské sebeobrany. Jeho lekce zaujala nejen všechny děti, ale i vedoucí. Bylo to velmi zajímavé a poučné.

A pak už pršelo a pršelo a nám to vůbec nevadilo. Stejně už vedoucí usoudili, že je nejvyšší čas dát si pohov a tak po skvělém obědě a při bubnování kapek na stany jsme si dali šlofíka. Po vyspinkání jsme si vyráběli svíčky a batikovali trika. Taky jsme hráli deskovky a další a další hry. Jakmile déšť trochu povolil, oblíkli jsme pláštěnky a vyrazili do lesa na bojovku na téma dne – Odolnost. Zkoušeli jsme si, kdo nejdéle zvládne plank, neviditelnou židli, stát na kolíku, udržet lahve, kolik dá kliků atd.

Naším hostem byl tentokrát sám národní velitel RR Petr Walach. Ten mezi nás okamžitě zapadl. Není to tak dávno, co sám vedl naše tábory. Kmenovou radu jsme vynechali, kvůli deště jsme nestihli vše, co jsme chtěli stihnout.

Středeční téma je Orientace. Vyfasovali jsme tedy buzoly a mapy a azimuty a učili jsme se, jak se zorientovat. Také jsme měli prostor dohrát nedohrané turnaje a dodělat všechny resty – jako třeba kurníky pro naše slepičky. Kmeny se mezi sebou spojily a udělaly sdílené bydlení, aby se slepičky necítily osamoceně.

Odpoledne jsme opět převedli teorii do praxe a podnikli hledání pokladu. Děti podle azimutů došly až do cíle, kde na ně čekala zakopaná sladká odměna. Po návratu jsme slavnostně rozdali letošní krásné trika a HNED následně se šli vyfotit, abychom vytvořili iluzi čistých dětí. Prostředí tady je opravdu nádherné, při táboráku máme výhled do údolí na hory, na druhé straně nám na obzoru zapadá slunce. Večerní program jsme tentokrát kvůli dešti přesunuli do hangáru. Táborníci si připravili pro nás kulturní program – měli jsme vystoupení zpěvu, hry na kytaru, scénky a asi milion vtípků. Kmenová rada volila dvakrát (i za včerejšek) a zvolila Nikolu Frankovou z kmene Ajthutaki a Filipa Marosze z kmene Rattana.

fotogalerie z úterý a středy zde:

https://www.rajce.net/a18002320

_________________________________________________________________________

(4) Neděle – pondělí

Tak přání mnohých se splnilo, řízeček byl, bo neděle. Jako každý rok. A my se každý rok divíme, že nás ty kucharki mají tak rády a jsou ochotné se tam s tím v tom horku patlat. Tomu se říká láska.

Po obídku jsme si dali takovou delší procházku po okolí s ledovým osvěžením (čti nanuk). Po cestě jsme se snažili uhádnout různé hádanky. Například: má to 6 noh, 4 uši, 4 oči a chodí po to čtyřech. Co to je? No? Odpovědi do komentářů!

K táboráku si kmeny měly připravit reklamní spot na potravinu, ze které dopoledne přichystaly své jídlo – z osvěžující máty, zázračného čaje, zdravé kopřivy apod. Poté se opět volilo, až se vyvolilo Mirka Mikulu z kmene Ua. Ale to není vše! Úplně poprvé táborníci našli SKRYTOU IMUNITU!!! U nás to znamená, že ten kdo ji má, utká se také v závěrečném boji. Našli ji Filip Sliž a Saša Hruboň a rozhodli se ji předat Timkovi Raszkovi ze svého kmene La Mina. Máme tedy hned další dva bojovníky pro závěrečný boj!

Pondělní téma je Havěť a všechno živé. Daniel nám povykládal způsoby lovení a následně jsme měli za úkol ve kmenech vyrobit vlastní luk a šíp, past na zvířata, prak a oštěp. Také nám přivezl kuřata, které si děti budou lovit…. Né nebojte, takové trauma jim nezpůsobíme. Kuřata do kmenů dostali, ale mají jim připravit každý svůj kurník.

Po obědě jsme vyrazili na místní aquapark! Bylo už načase se pořádně schladit a….ehm…odmočit všechnu špínu. Děti se vyřádily, byla tam super skluzavka. Po návratu jsme měli odpočinek a následně táborák. Opět jsme měli super hosta, tentokrát Lukáše Juhaszczyka. Zvolen na radě byl Lego (Jakub Legierski) z kmene LaVita.

fotogalerie z neděle a pondělí zde:

https://www.rajce.net/a17999493

__________________________________________________________________________

(3) Pátek – neděle

Ahoj!

Tak ve skupinách už jsme se parádně scukli, vyzkoušeli jsme si tedy obhájit kmenové území na odpolední bojovce v lese. Děti zvolily různé taktiky, aby dobyli území druhého kmene tím, že mu shodí věž.

Večer jsme měli u nás vzácného hosta Reného Taubera, který nám sloužil u táboráku. Děti jsme tentokrát rozdělili do dvou skupin podle věku, abychom mohli téma „Hodnota do člověka“ probrat opravdu do hloubky. Kromě hodnoty našich orgánů je naše cena i v něčem jiném. Věříme, že je důležité, aby každý z nás pochopil, jak cenný pro Boha je. Samozřejmě nechyběla kmenová rada, dnešním vítězem se stal Michal Bojko z kmene Ajthutaki.

V sobotu nás opět probudily sluneční paprsky, máme tedy před sebou další krásný den. Dnešním tématem Oheň nás provází Maty – dopoledne nás naučil, jak jednoduše založit a zapálit ohniště. Také nás poučil o bezpečnosti a zásadách zapalování ohně v přírodě.

Také nám na tábor přijely očekávané posily jak do týmu vedoucích, tak do kuchyně a nový, čerstvý zdravotník. Také psí tým byl posilněn, holt jeden pes na 50 přítulných dětí je zápřah.

Opět probíhají turnaje skupin. Také celotáborová hra samozřejmě probíhá a skupiny soutěží o 106 v různých disciplínách.

Je hic jak nic, takže vodní bitvy jsou vítaným osvěžením. Asi za chvíli vyzkoušíme všechny možné i nemožné obměny toho, jak se organizovaně smočit.

Sobotní odpoledne jsme si vyzkoušeli challenge ze Survivoru – rozdělat oheň a přepálit provázek. Nevíme, co tam ti soutěžící vždycky nacvičujou, nám to šlo raz dva! A určitě to nebylo těma zápalkama, jde tady přece o techniku, že.

Oblíbené Vikingské šachy tektokrát odhalily svou druhou, trochu méně populární tvář. A to to, že umí být naprosto, totálně, nekonečně nekončící. Ale přežili jsme, dohráli jsme. Kdo vyhrál, to bylo tentokrát všem nějak jedno.

Večerní Kmenová rada rozhodla, dalším bojovníkem v závěrečném klání se stává Adam Mikeska z Ajthutaki! Děti jsme upozornili, že klání nebude jen o svalech a že ne vždy se vyplácí dát jen na to, co člověk vidí. Tak uvidíme, zda to nějak změní jejich taktiku hlasování.

Naším milým hostem byla tentokrát Peťka Kaletová, která nám večer sloužila. Tentokrát trochu netradičně mluvila nejen k dětem, ale měla i slova povzbuzení pro vedoucí.

V neděli jsme posnídali v lese v našich přístřešcích. Potom jsme na nástupu opět předvedli naše vlajky a také skupinové pokřiky.

Dnešní den je na téma Rostliny. Co je v přírodě dobré, voňavé, jedlé, jedlé jen jednou a tak. Eva nám připravila super degustační menu a potom jsme si vylosovali, co bude v kmenech každý tým připravovat ze surovin z přírody. Děti si vyhrály a pokrmy vymazlily tak, že to porotce vystřelilo z trenek. Připravili polévku nadivoko, mátovou pomazánku, lesní cheesecake, kopřivovou vaječinku a luční salátek. Ty fotky musíte vidět!!! Kuchařské umění tady dnes probíhá nejen mezi dětmi, ale i v kuchyni to opět voní a bublá a prská a my obcházíme kolem, čucháme a tušíme, že nedělní oběd bude taky pěkná hitparáda.

fotogalerie z pátku až neděle zde:

https://www.rajce.net/a17996180

____________________________________________________________________

(2) Čtvrtek, pátek

Odpoledne jsme šli opět do lesa na super bojovku, ve které měly hlavní roli opět lana. Děti také museli procvičit své mozečky a naplánovat vhodnou strategii k zapamatování symbolů. Také během volných chvílí probíhají turnaje – ringo a oblíbené lagory a samozřejmě je důležitý i odpočinek. K tomu tady máme luxusní hamaky a různé deskové hry.

Den utekl jak voda a nás u táboráku čekala opět kmenová rada – tentokrát byl zvolen pro utkání Posledního přeživšího Marek Mikula z kmene La Mina.

Pátek byl na téma Přístřešek. Takže program jasný – dopoledne se stavělo a řezalo a motalo a uklízelo a opravdu koukněte na fotogalerii, protože děti nás letos překvapují. Opřeli se do toho a vznikly nádherné a plně funkční (!!!) kmenové přístřešky, které by nám záviděl i Boston Rob. Vyzkoušeli jsme si prakticky všechny uzly, které jsme se dříve naučili. Za odměnu nás čekal opět skvělý oběd. Děti tedy mají své území, kde tráví čas v kmenu – to je důležité, protože díky tomu vzniká kmenová sounáležitost a nestane se, že by byl někdo osamělý. Táborníci se učí spolu vycházet a spolupracovat. Když už tedy máme své území, vyzkoušíme si, jak ho v odpolední bojovce obhájit. Ale o tom zas příště.

fotogalerie ze čtvrtku a pátku:

https://www.rajce.net/a17993868

_____________________________________________________________________________

(1) Středa, čtvrtek

Ahoj ahoj!!!

Tak jsme tu a jsme zdrávi! Letošní tábor je na téma Survivor, tak jsme se do toho ponořili hned zfleku a střihli si první bojovku cestou na tábořiště. Děti jsou rozděleny do 5 skupin: Ua, Lavita, Ratona, Aitutaki a Lamina. Každý den máme ústřední téma o tom, co potřebujeme, abychom přežili. Tak čím jiným začít, než vodou! Protože pitný režim je nezbytný, obzvlášť když vám teploty dosahují rekordních výšin. Takže nebojte, maminky, pijem. A navíc už víme, že vodu se dá získat i z rostlin, spodních vod, ledu a dalších zdrojů. V neposlední, nebo ne – poslední řadě prý i z moči (FUJ!!!).

Tábořiště máme krásné, romantické, obklopené lesem. Děti se zkušeně rozdělily do dvojiček a ubytovaly ve stanech a potom jsme si zahráli pár míčových her. Filip, náš táborový Jeff, nás uvedl do dění Survivoru Košary. Děti poslouchaly, ani nedutaly.

První večer jsme zahájili jak jinak, než táborákem. A pozor! Proběhla první KMENOVÁ RADA! Ale nebojte, nikoho nevyhazujem. Spíš naopak! Vítězný kmen daného dne má za úkol hlasovat pro toho, kdo se na konci tábora utká v závěrečném boji o POSLEDNÍHO PŘEŽIVŠÍHO!!! Tento titul může získat jen jeden jediný a za první den dostal šanci se ho zhostit Dominik Gill z kmene Ratana.

Po táboráku honem na kutě. Kadibudky nám po setmění svítí a blikají jako vánoční stromečky (nekecám!).

První ráno na táboře začíná zpravidla mnohem dříve, než by vedoucí chtěli. Takže už v 5,30 h je na nástupišti rušno. Po snídani se vydáme do lesa – sluníčko pálí a ve stínu je příjemný chládek. Dnes se učíme vázat uzly, protože co musíme postavit jako správní přeživší? Přístřešek, žejo. A na to potřebujeme vědět, jak uvázat napínačku, ambulančku, lodní uzel, osmičku a křížovou vazbu. Divili byste se, jak to děti chytlo a vázali a motali a doufejme, že se i něco naučili.

Naše tábory jsou známé svým výtečným jídlem. Kucharki tedy nelení a hodlají obhájit svou pověst i letos. Začíná to slibně – těstovinový salát s kuřecím masem na večeři, rajská polévka a smažený květák na oběd. Mezitím pořád nějaké svačinky. To se máme!

Děti jsou moc hodné – až nám to vedoucím přijde trochu podezřelé… že by na nás něco chystali?? Je tu super parta, tak se těšíme na další společné dny a moc zdravíme!

Fotogalerie – ze středy a čtvrtka:

https://www.rajce.net/a17992527

 

 1. Tkaczovi

  Milí táborníci a táborníce!
  Poslední fotečky byly opět a zase nádherné. Je naprosté jasné, že se máte lépe než skvěle. Dnes je před Váma poslední nálož dobrodružství, tak si to užijte! Těšíme se na zítra, jak se vrátíte a budete nám všechno vyprávět.
  Máma & Táta & Oliver
  P.S.: Velké díky organizátorům, vedoucím i kucharkám za senzační program!!!

  Odpovědět
 2. Adam Troszok

  Ahoooj Adámku a všichni táborníci.
  Opět krásné fotky ,nové trička sluší všem, hold nové je nové, čisté, ale my už se těšíme i na to špinavé naše dítko. Strašně rychle to uteklo a Vás čekají jen poslední dny a pak huráá domů. Tak si to ještě pořádně všichni užijte, bojujte a oslavte .
  Moc velké díky všem, kteří se podílejí na organizaci a vedení táboru, díky za starost o dětičky.
  Jste skvělííííííí!!
  Adámku posíláme velkou pusu a už se moc na Tebe těšíme mamka, taťka a Kylie.

  Odpovědět
 3. Tobi Hrabec

  Ahoj Tobi a všichni táborníci. Myslíme a těšíme se na Tebe, každý den se díváme na fotečky a čteme, jak se tam máte, posíláme pac a pusuTobiskovi . Zdraví mamka, taťka, Šimi, babičky a dědečkové.

  Odpovědět
 4. Filipek Sliž

  Ahoj Fili! Všichni tě moc zdravíme a posíláme pusu! Už se nám stýská, ale ty si to tam určitě parádně užíváš. Každý den se díváme na fotky a vypadá to, že se máte skvěle! Tak si to ještě hezky užívej, papa, mamka, taťka a Maťko!
  PS – všem vedoucím velké díky 🙂

  Odpovědět
 5. Marek Heczko

  ahoj Marku,podle fotek vidím že se máš dobře ❤️
  A užíváš si každý den.Zrovna se dívám na salátka jak si užívá koupel???? Samozřejmě že utekl????hned tu první noc ,asi šel za tebou.Taťka musel terarko pořádně zakrýt.jinak by došel až k tobě.Měj se krásné.pa táta a máma

  Odpovědět
 6. Všichni co se starate o děti ♥️

  Ahoj všem ???? zdravíme všechny kdo se starate o naše děti ❤️Díky jak zvládáte vedra .A dík za přísun nových fotek.Jste skvělí.Pan vám žehnej.Jarka a Mirek

  Odpovědět
  • Tkaczovi

   Zdravíme všechny táborníky! Hlavně našeho Arturka a Kubu!
   Fotky jsou nádherné! Je zřejmé, že si to všichni parádně užíváte. Za pár dnů jste se už několik užitečných dovedností, které pak určitě zúročíte doma. Osobně se těším na tu polévku s jehličím. Bude to určitě dobrota… Mějte se moc fajn! Zdravíme Mamka & Taťka & Oliver

   Odpovědět
 7. Adam Troszok

  Ahojte všichni!!! Opět parádní komentář, když to doma čteme, jako bychom byli s Vámi tam, paráda. Z fotek jde vidět jak si to pořádně užívate.Hodně síly a taky stěstí v dalších bojovkách.
  Pozdravujeme moc Adámka mamka,taťka a Kylie

  Odpovědět
  • Kristýnka Heczková

   Ahoj Kiki♥️k tvým jmeninám přejeme hodně krásných zážitků.Boži pokoj a lásku na každý den.Mamka , taťka,babi Hela a děda Janek
   PS.jak přijedeš domů tak to oslavíme ????

   Odpovědět
 8. Kostki

  Ahojte. Všechny vás zdravíme a speciálně naši Terezku! Teri, drž se, moc na tebe myslíme. Tobík s Asiou o tobě pořád mluví a hledají tě, tak si prohlížíme fotky a přemýšlíme, co asi zrovna děláte. Nejraději by se za tebou vydali ☺️
  Přejeme super dny! Hodně zdraví a dobrou náladu. Pa mama, tata, Tobi, Asia

  Odpovědět
 9. Nela, Kuba Ambrusovi

  Ahoj děcka zdravíme do tábora. První noc a bojovky máte úspěšně za sebou ???? Zdravíme všechny a držíme pěsti v dalších bojovkach. Mamka a tatka ????

  Odpovědět
  • Adam Troszok

   Ahoj moc všechny zdravíme a hodně síly v bojovkách. Hodně pozdravů Adámkovi mamka, taťka a Kylie ????

   Odpovědět
   • Gillki

    Ahojte všichni????zdravíme Vás????super, že první bojovku jste úspěšně zvládli a všichni úspěšně došli do tábora???? držíme palečky a přejeme hodně síly při všech dalších aktivitách ✊ Jste dobří, všichni to zvládnete! Hodně síly a zdraví přeje Danio + mamka + taťka Gillovi
    Speciální pozdrav pro Nikolku od Kory a Laiky????

    Odpovědět
   • Saška Hruboň

    Ahoj Sašenko, moc tě všichni zdravíme. Stýská se nám, pořádně si to tam užij a maminka přemýšlí, proč máš na fotkách tričko na spaní ????????????.

    Odpovědět

Napsat vzkaz