Tábor 2023 Obchodníci s časem

Poslední noční bojovka

V pátek jsme tábor zakončili velkou slavností, ovšem to neznamená, že bylo všem bojovkám konec! Tentokrát se měli zapojit ale nejen děti, ale také všichni dospěláci. Začalo to jedním blinkáním, skončilo to táborovou epidemií, kdy to šlo hore i dole. Odpadávaly postupně skoro všechny děti a jelo se ve vlnách až do rána, vlastně i celou sobotu. Příčinu neznáme, pravděpodobně nám prudká bouře naplavila do studánky něco, co problémy způsobilo. Velký dík patří hlavně Bogdance a Juli, které měly velmi „výživnou“ noční šichtu. Ostatní jsme fičeli dlouho do noci a brzy od rána, dezinfekce a lavory se netrhly. Pod tlakem se taky ukázalo, že máme perfektní juniory, na které je spoleh když jde do tuhého.

Chvíli jsme přemýšleli, jak postupovat, když se to rozjelo. Usoudili jsme, že prioritou je dostat děti do domácího komfortu co nejdřív, ať se vykurýrujou co nejrychleji. Tímto bychom chtěli vzkázat rodičům, kterým jsme vrátili vyřízené, blinkající a kakající dítě, že nám je to moc líto a opravdu doufáme, že takový konec nezkazil dětem dobrý dojem z celého tábora.

____________________________________________________________________________

7) pátek

V pátek nás probudilo bubnování kapek deště do stanů. Takže jasné znamení, že máme očka zase zavřít a ještě si trochu pospat. Všichni pochopili. Po pozdní snídani jsme využili chvilky bez deště a na nástupu na památku vyfotili a poslechli si aktuální verzi pokřiků. Letos tady totiž máme samé básnické střeva a každé ráno máme kulturní zážitek ve formě upgradovaných pokřiků. Také nás čekal skvělý program, který tentokrát nevymýšleli vedoucí, ale lektorka Radka, která přednáší na školách a my si ji pozvali, aby dětem řekla něco o tom, jak se vyznat v dnešní mediální džungli. Program byl rozdělen pro dvě věkové kategorie a byl moc zajímavý. Radka kdysi jezdila s námi na tábor, tak jsme zavzpomínali spolu s ní, jak ten čas letí. Letos je to celých 30 let, co pořádá 4.ph Oldřichovice tábory!!! A je pravdou, že táborový tým se sice obměňuje, ale jádro se za tu dobu zas tak moc nezměnilo. Nebo teda aspoň za posledních 15 let slouží věrně každý rok většina z nás.

Odpoledne pokračoval program pro starší děti a už se pomalu (nebo spíš bleskově) chystalo na večerní bugi bugi! Jako každý rok i letos byla luxusní večeře a potom čokoládová fontána. Taky jsme si užili super dražbu za minutky, získané v táborové hře. Mysleli jsme si, že tímto jsme tábor tak nějak oficiálně ukončili, ovšem to jsme nevěděli, že nás čeká ještě jedna noční bojovka.

7. fotogalerie z pátku ZDE

_____________________________________________________________________

6) čtvrtek

Ve čtvrtek se ranní rozcvička Adama zvrhla v diskotanečky – myslím, že jsme ani nic jiného nečekali. Na dopoledne nám Michal připravil hru Briti-Skoti. Taky jsme měli jednu neplánovanou návštěvu – přišly nás zkontrolovat dámy z Hygieny! A musíme se pochválit, vše v pořádku – kontrolují hygienické podmínky v kuchyni, na toaletách, v umývárně. Také rozbor vody, skladbu jídelníčku a způsob přípravy a skladování potravin. U zdravotníka taky ověřují, zda máme všechny papíry, které máme mít a zda je řádně veden deník úrazů a nemocí. No – a my všechno měli. Takže velké uznání patří vedoucímu tábora (Daniel), kuchařkám (Pája, 5ka, Bogdanka) a zdravotníkovi (Dáša). Nesmíme zapomenout na psychickou podporu (Čenda).

Odpoledne Palo rozjel velkou olympiádu skupin – soutěžilo se v disciplínách trubky, žebřík, okap, pytlíky, kódy, síť, krabi, hadice. Prakticky ve všech disciplínách musely děti spolupracovat a myslet jako tým.

Večer se opět podařilo připravit táborák. Libor se s námi zamyslel nad tím, proč jsme vůbec tady. Následně jsme se vydali do lesa na noční hru a potom honem do spacáčků.

6. fotogalerii ze čtvrtka najdete ZDE

______________________________________________________________________________

5) úterý, středa

Tak po krásném sluníčkovém počasí nás čekala taky trochu sprška … ehm … sprcha. Pořádná, dlouhá, studená. Ale nevadí, jsme na to připravení, máme samozřejmě program a vybavení i pro deštivé dny. A tak jsme se pustili do dalšího úkolu, kterým byla Veršíkovaná od Kiky. Filip nám zase připravil hádanky abychom si ověřili, jak dobře se známe navzájem. Následovala taky oblíbená hra Evoluce a spoustu dalších, které se odehrávaly v hangáru za bubnování deště. Odpoledne Palo prohlásil, že večer vyleze slunko. Tak pak už muselo vylézt a taky že jo! Tak jsme si užili super táborák s naším milých hostem a pastorem Petrem Walachem.

Ve středu už Palo nic neprohlásil, tak lilo a lilo a zase lilo. Ideální počasí pro IQ olympiádu!!! Měli jsme 10 disciplín a dětičky si trochu zavařili mozečky. Bavilo nás to všechny. Odpoledne jsme opět zalezli do hangáru, který se proměnil v kino!!! Děti vytáhli zbývající chipsy a dobrůtky a užili si fajn promítání. Vypadalo to, že slunce už nikdy nevyjde, ale Klara hlásila jinak, tak jsem s vírou osušili lavičky a připravili další večerní táborák a světe div se, ono nám fakt zasvítilo! Bylo to parádní – všude mokro, mlha, dramatická obloha a do toho paprsky slunce – romantika jak fras. Při tom všem jsme zpívali a Palo nám vykládal o tom, jak drahý je náš čas a jak si to zařídit tak, abychom ho využívali smysluplně. Dokonce si děti vyzkoušely, že když jde do tuhého, je čas cennější, než peníze.

Táborových hlášek už tady padlo hodně, mrzí nás, že jsme je hned zapomněli. Tak aspoň tuhle jsme stihli zaznamenat: Davídek: „Mohl bych si půjčit sekyrku? Chtěl bych si něco useknout.“

5. Fotogalerie z úterý a středy ZDE

_____________________________________________________________________________

4) neděle, pondělí

Na víkend nám také přijela posila – náš druhý pastor Lukáš Walach se syny. Ten měl u nedělního táboráku slovo o tom, jaká je naše hodnota a jak nás Bůh vidí. Tímto večer neskončil! Za tmy jsme se vydali na pochod do lesa, děti měly nacházet pokladničky a pomocí správného klíče ukořistit žetony.

V pondělí nám Adam připravil Lov koulí. Děti také využívají každou volnou chvilku k vyrábění náramků, psací tajných vzkazů svým kamarádům a ke stavění různých bunkrů v lese. Jsou moc šikovní.

Děti už se nemohly dočkat, kdy se půjde na bazén, tak jsme se odpoledne vydali do Mostů do „„aquaparku““. Po vyšplouchání, beachvolejbalu a pochodu zpátky na tábor jsme měli na večer párečky. Mňam.

Očekávaná bouřka přišla a byla mega, tak jsme večerní program přesunuli do hangáru s vánočními světýlky a romantickou atmosférou. Děti zjistily, že to šněrování na stanech má taky nějakou funkci – někteří (dva nejmenovaní) to zjistili trochu pozdě, tak je vyplavilo a museli jsme je stěhovat. Ale nakonec spali v suchu a teple, nebojte maminky.

4. fotogalerie z neděle a pondělí ZDE

______________________________________________________________________________

3) sobota, neděle

Jak už jsem zmínila, René a Lenka Tauberovi nás v sobotu navštívili. Měli večer zamyšlení o tom, čím to bylo, že byla Ester všemi oblíbená a těšila se přízni nejen krále, ale i ostatních. Po táboráku pěkně do spacáčků a čekal nás další táborový den – neděle.

Počasí tady máme super, ovšem v neděli se obzvlášť vyjasnilo a tak jsme si dopřáli vodní hru, která se samozřejmě zvrhla ve vodní bitvu. Po osvěžení následovalo to, na co všichni táborníci v neděli od rána myslí a o čem se jim v noci zdá – legendární nedělní oběd našich nejmilejších kucharek: vývar, řízek s brambory a mrkvičkový salát!!! A nevím čím to je, každý rok to chutná ještě o trochu líp … prostě delikatesa.

Odpoledne nám Eva připravila hru Ekosystémy, díky které jsme se dozvěděli něco o střídání ročních období v přírodě.

3. Fotogalerie ze soboty a neděle ZDE

______________________________________________________________________________

2) pátek, sobota

V pátek dopoledne jsme si dali další bojovku v lese, díky které jsme získávali pro svůj tým další čas. Taky dokončujeme naše kmenové vlajky a pokřiky! Letos jsou děti kreativní a vlajky jsou vymakané, pokřiky mají pořád další a další verze a upgrady. Po vynikajícím obídku přišlo to, na co všechny děti dlouho čekaly: otevřeli jsme bufet!!! Děti si mohly koupit různé dobroty a doplnit trochu těch kalorií, které tady na čerstvém vzduchu velmi rychle vyběhají.

Mimochodem letos máme hi-tech rozlišováky! Digitální hodinky! Jako fakt! Děcka jsou nadšené, Čenda taky – dostal za úkol nastavovat čas a hodinky z Číny si tak nějak dělají, co chcou. Tak se Čenda nenudí.

Odpoledne jsme si zahráli na farmáře a stihli jsme i další turnaje – prozatím v ringu, lidských piškvorkách a vikingských šachách.

Večer nám Pája povykládala, jak to s tou Ester bylo, jak si ji král vybral za svoji ženu a jak probíhala příprava pro setkání s králem. V rámci této přípravy se Ester rok natírala vonnými oleji. Zamysleli jsme se nad vůněmi a pachy. Nad tím, co nám voní a jak my asi voníme jiným. Taky jestli může nějak vonět i Bůh.

V sobotu jsme dopoledne pod vedením Julči hráli Obchodníky s časem, cílem bylo získat Stroj času. Ve volném čase si také děti mají příležitost vyrobit náramek z bavlnek na památku. Odpoledne se bojovalo … ehm…děti bojovaly. Filip Kaleta za to může. Děti přežily. Filip to schytal. Víc neřeknu.

U večerního táboráku nás navštívil milý host, René Tauber.

2. fotogalerie z pátku a soboty ZDE

______________________________________________________________________________

 1. středa, čtvrtek

Ahoj ahoj!!!

Tak vás po roce opět zdravíme. Na letošním táboře půjde o čas, takže žádné dlouhé úvody a jdeme rovnou na věc.

Naši malí obchodníci se letos budou učit, jak vzácný a hodnotný je náš čas. Čas bude naší hlavní měnou – budou sbírat vteřiny, minuty i hodiny. Svůj čas můžou promrhat, nebo ho chytře využít.

První den jsme strávili zabydlováním, také jsme se trochu více poznali s těmi, kteří jsou u nás letos poprvé. Vytvořila se nám tady opět skvělá partička. Děti už máme vycvičené, moc dobře ví, jak to na táborech chodí a není nutno žádné dlouhé vysvětlování. Rozdělili jsme se tedy do stanů, dali si na večeři těstovinový salátek a užili si první romantický táborák, kde nás Daniel uvedl do příběhu biblické Ester – ženy, která byla ve správný čas na správném místě a byla poslušná Bohu. Díky tomu dokázala pro svůj národ velké věci, ale to se ještě dozvíme během dalších dní.

Ve čtvrtek jsme měli lesní bojovku. Pomocí kódů jsme zjistili, do kterého kmene patříme – Tokyo, Rio de Janeiro, London, Sydney, Paris – jako města různých časových pásem.

Dalším úkolem bylo postavit si kmenové přístřešky, kde budeme jako tým trávit čas. Děti si přístřešek krásně vymazlily, až bude hotovo, určitě nafotíme.

Po výborném obědě jsme se vydali opět do lesa, tentokrát jsme dobývali různé časové zóny. Šlo o strategii v týmu a naši táborníci nezklamali a perfektně spolupracovali. Zahájili jsme také táborové turnaje, které nás budou provázet celým táborem.

Večer jsem měli super hosta – přijel „farář na kole“ Roman Povala se svou manželkou Marcelkou. Kromě toho, že jsme zjistili, proč si cyklisti holí nohy, tak nám řekl také dvě zásadní pravdy: „Bůh o tobě všechno ví.“ a „Bůh tě má rád.“

fotogalerii ze středy a čtvrtku najdete tady

______________________________________________________________________________

 

 1. Mikeskovi

  Milí přátelé z RR,
  přečetli jsme si váš poslední příspěvek, kde se domníváte, že byla nakažená voda ze studánky. Nemyslíme si to, spíš to musely být nějaké „rota-“ či jiné viry, vzhledem k tomu, že špatně bylo i nám rodičům do 48 hodin od příjezdu Adama z tábora a taky se nám poblinkal starší vnuk, který se u nás objevil po dalších třech dnech(asi jsme mu to předali nechtíc taky), pak jeho bratříček i tatínek…
  Tak ať víte, jak to bylo u nás a neděláte si výčitky..naopak, velmi oceňujeme výbornou úroveň vašich táborů a vaše osobní nasazení, pro které jsou tábory tak oblíbené. Adamovi se zase moc líbilo, a ten závěr? Na všechno se člověk připravit nemůže, jsou věci, které neovlivníme, i kdybychom byli sebevíc pečliví a prozíraví. Věříme, že vám to nevezme chuť pokračovat s tábory dál, moc vám držíme palce a ještě jednou děkujeme za krásné zážitky, které si Adam z každého tábora přiveze, a ty letošní holt jsou silnější než jindy 🙂

  Odpovědět
 2. Mája a Franta

  Ahooojte, zdravím už z Místku, a těším se na vás, brzy naviděnou. Teta Hana

  Odpovědět
 3. Jakub Ambrus

  Ahoj Kubi, už vám to pomaličku končí. Užívej zbytek dnů ať máš o čem vyprávět a vzpomínat. Zdravíme všechny a taky za všechno děkujeme 😉 mamka a taťka

  Odpovědět
 4. Vedoucí, zástupci a všichni dospělí

  Zdravíme všechny vedoucí a jejich pomocníky, paní kuchařky, zdravotnici a všechny skoro dospělé! Děkujeme za zasílání podrobných zpráv a fotek šťastných dětí, za váš čas, péči, starostlivost, buchtičky s krémem, shovívavost, nadhled a dobrá srdce. “Správně vidíme jen srdcem, co je důležité, je očím neviditelné”.
  Opuštění rodiče

  Odpovědět
 5. Jjakub Ambrus

  Ahoj Kubi,

  všechno nejlepší k dnešnímu svátku, ještě si to tam pořádně užij. Krásný sváteční den přeje babi a děda z Řeky.

  Odpovědět
 6. Břéťa

  Břetiku, moc a moc tě zdravíme. Bez tebe je doma podezřelé ticho. ???? Těšíme se na tebe! Zdraví mamka, taťka, Aňa, babi a Ludvíček.

  Odpovědět
 7. Marek

  Nelinko kochana!

  Pozdrowieniynia z drugigo końca republiki! Uz się na Ciebie moc cieszym, miej se tam pieknie.

  Tata i duszek 😉

  Odpovědět
 8. Teresa Kostková

  Czau Teri!
  Myślymy na Ciebie każdy dziyń, ale podle fotek sie mocie isto fajnie. Snad wóm nie odfukło a nie przemoczyło stan ????.
  Cieszymy sie na Ciebie ❤️ mama, tata, Tobi, Asia, Zara a bazyn ????

  Odpovědět
  • Mája a Franta

   Ahoj táborníků, moc vás zdravime ještě z Jeseníků, užívejte her a už se těšíme až nám povyprávíte všechny zážitky. Dávejte na sebe pozor. Teta Hana, Zuzka, strejda Heinz a všechny děti.❤️

   Odpovědět
 9. Tobi Hrabec

  Ahoj..Tobisku, moc na Tebe myslíme, každý večer se těšíme na fotky, posíláme pusinku…ahojky mamka taťka, Šimi a Maxik…Zdraví TĚ i dědové a babičky. PS: Rony už umí po schodech!????

  Odpovědět
 10. Filip Sliž

  Ahoj Fili! Fotky sledujeme, vypadá to, že se máte skvěle jako každý rok! Tak si to ještě pořádně užívej! Posíláme pusu a zdravíme, papa, mamka, taťka, Maťo a taky kocur – neboj, žije 🙂

  Odpovědět
 11. Jakub Ambrus

  Ahoj Kubíku, máte super fotky. Jde vidět, že si to tam užíváš. Ještě máš před sebou několik dní, tak užívej co můžeš 😉 mamka a taťka

  Odpovědět
  • Jakub Ambrus

   Ahoj Kubi, všechno nejlepší k svátku ti přejeme 🙂 mamka, taťka

   Odpovědět
 12. Jana Maroszová

  Ahoj Janičko,
  prohlížíme si krásné fotky z tábora, myslíme na tebe a těšíme se až se vrátíš.
  Pa. Maminka a tatínek

  Odpovědět
 13. Mikeskovi

  Čau Adošu, zdravíme tě na táboře, máte tam fajné počasí, fajné fotečky a fajnou náladičku, že? Přejeme tobě i ostatním, ať vám to vydrží až do konce tábora. Užívejte si léto 🙂

  Odpovědět
 14. Marek Heczko

  Ahoj Marku,s taťkou sledujeme fotky a vidíme že si to užíváš ????moc se těšíme až nám budeš vykládat zážitky osobně ????mamka a taťka

  Odpovědět
 15. Mája a František

  Ahoj Májo a Fany,
  moc vás zdravím a přeji fanfárový pobyt. Zítra odjíždíme na chatu a chybíte mi tu. Užívejte plnými doušky. Pa teta Hana

  Odpovědět
 16. Viktorie Bochňáková

  Ahoj Viki, jsem rád, že si Ti na táboře líbí. Máte moc pěkné prostředí a fotky. Posílám pusu a budu se těšit na nové fotky a info z Tábora, Tatínek.

  Odpovědět
 17. Anonym

  Ahoj Nelko,

  Myslím na Tebe a posílám pozdravy od cele nasi rodiny s Jáchymova.
  Zdravime taky Viky, Elenku s všechny na táboře.
  Užívej se Tábor a dobře obchod s časem 😉

  Uściski i całuski od mamy, taty, Kuby a Nadi. :*

  Odpovědět
 18. Jakub Ambrus a Matěj Jadamus

  Ahojte kluci,

  pozdravujeme Vás všichni z Řeky, malí i velcí, mladí i staří. Užívejte si tábora plnými doušky. Už se na Vás těšíme… babi a děda, prababi a prababi, strejda, teta, Esterka, Šája, Samík a Iza a kocuři…

  Odpovědět
 19. Břetík Štěpař

  Břetíku, vypadá to, že si tábor opravdu užíváte! Už teď vám závidíme. Měj se prima, myslíme na tebe. Mamka, taťka, Aňa, Majda a Belča.

  Odpovědět
 20. Viktorie Bochňáková

  Ahoj Viki, posíláme ti pozdrav z domova,máte to tam moc fajn na táboře,měj se moc hezky!
  Zdraví mamka a sestra
  PS:Děkujeme za pěkné fotky z tábora????

  Odpovědět
 21. Jana Maroszová

  Ahoj Jani,
  posíláme srdečné pozdravy, pusinky od tatínka a maminky:-)

  Odpovědět
 22. Jakub Ambrus

  Ahoj Kubi, máte opět zajímavé téma. Užívej tábora co nejvíc. Taky zdravíme Matěje a zbytek lidiček v táboře 🙂 mamka a taťka

  Odpovědět
 23. Raymond R.

  Ahoj agente J., doufám,že úkol je v procesu a časově vše vychází. Zdravíme Tě ????

  Odpovědět
  • Matěj Jadamus

   Ahoj Maty, posíláme pozdravy z Oldřichovic…hezky si to tam s Kubou užijte ????

   Odpovědět
  • Matěj Jadamus

   Ahoj Maty, posíláme pozdravy z Oldřichovic…hezky si to tam s Kubou užijte 🙂

   Odpovědět

Napsat vzkaz